loading
loading
Yükleniyor...
close

Sıkça Sorulan Sorular

1. Mekanik Salmastra ( Kece ) Nedir.

Mekanik Salmastralar , dönen bir şaftın giriş veya çıkış noktasında sızdırmazlık sağlamak için kullanılan cihazlardır. Tipik olarak, bir yüksek basınçlı sıvının daha düşük basınçlı bir sıvıya sızmasını önlemek için kullanılır. 

 

Mekanik salmastra tasarımları ve kombinasyonları önemli ölçüde değişebilmesine rağmen, genel olarak mekanik salmastra, biri dönen mile bağlı ve diğeri sızdırmaz hale getirilen ekipmanın sabit kasasına bağlı olan bir çift sızdırmazlık yüzü ile karakterize edilir. Normal çalışma sırasında, dönen ve sabit yüz arasında, işlevi sızdırmazlık yüzeylerini yağlamak ve böylece aşırı aşınmayı önlemek için gerekli olan çok ince bir sıvı filmi bulunur. Çoğu pratik uygulamada sıvı film yaklaşık 2 mikron kalınlığında olacaktır ve tamamen proses sıvısından oluşur. Sorunları karmaşık hale getirmek için çoğu proses sıvısının doğası, çok az yağlama sunacak veya hiç yağlama sunmayacak şekildedir.özellikleri ve genellikle conta çalışması sırasında üretilen geçici termal etkilerden olumsuz etkilenir. Conta yüzeyinin düzlüğünü etkileyen faktörlerin tam olarak anlaşılmasının mekanik salmastra tasarımında önemli bir konu olduğu sonucu çıkmaktadır.

 

Mekanik salmastraların yapım malzemeleri çok çeşitlidir ve genellikle sızdırmaz hale getirilen sıvıya karşı dirençleri ve çalışma sıcaklığı temelinde seçilir. Tipik olarak conta yüzlerinden biri Karbon Grafit tipi malzemeden ve karşı yüz daha sert Seramik veya Karbür malzemeden üretilir. Conta donanımı, yaylar ve tahrik mekanizmaları metalik malzemelerden üretilme eğilimindedir ve ikincil contalar elastomerik veya polimerik tip malzemelerdir.

2. Mekanik Salmmastra Kece Fiyatları

3. Mekanik Salmastra Kece Kullanım Koşulları

4. Silisyum Karbür Nedir ?

s

5. Tungsten Karbür Nedir ?

6. Bakalit Nedir ?

7. Yağ Keçesi Nedir ?

 

Yağ Keçesi nedir?

Mil keçeleri olarak da adlandırılan yağ keçeleri , dönen bir mil boyunca ortamın (yağlar ve gres gibi) sızmasını önlemek için yaygın olarak kullanılır. Bu sızıntı önleme, öncelikle, her uygulamaya göre seçilen çok çeşitli malzemelerden yapılabilen sızdırmazlık elemanı ile sağlanır. Dişli kutularında, hidrolik silindirlerde ve ilgili bileşenlerde yaygın olarak kullanılırlar.

yağ-keçesi-nedir-ölçüleri-fiyatları-katalogu

 

 

Yağ Keçesinin Amacı

Bir yağ keçesi üç ana işlevi gerçekleştirmek üzere tasarlanmıştır: yağlayıcıların yüksek basınç altında bile keçenin dışına sızmasını önlemek, yağlama yağını tutmak için bir bariyer görevi görmek ve kir ve diğer kirleticilerin üniteye girmesini önlemek.

 

 

yağ-kecesi-nedir-nasıl-çalışır-fiyatlari-nedir

 

 

Yağ Keçesilerinde Yaygın Olarak Kullanılan Kauçuk Türleri

 

 • a. Nitril Kauçuk (NBR) – bu en yaygın kullanılan malzemedir. İyi ısı direnci özelliklerine sahiptir ve tuz çözeltilerine, yağlara, hidrolik yağlara ve benzine karşı iyi bir dirence sahiptir. Çalışma sıcaklıkları -40 ila 248⁰ F (-40 ila 120 derece C) arasında önerilir. Nitril ayrıca kuru bir ortamda da iyi çalışır, ancak yalnızca aralıklı periyotlar için. Bu malzemenin dezavantajı zayıf kimyasal dirençtir.
 • B. Poliakrilat Kauçuk (PA) – akrilik kauçuk olarak da bilinen bu malzeme, nitrilden daha iyi ısı direncine sahiptir. PA ayrıca yüksek yüzey hızına sahip bir ortam için önerilir. Çalışma sıcaklıkları -4 ila 302⁰ F (-20 ila 150⁰ C) arasında önerilir. Poliakrilat kauçuk, suyla veya -4⁰ F (20⁰ C) altındaki sıcaklıklarda kullanılmamalıdır.
 • C. Silikon Kauçuk (SI) – bu bileşikler -58⁰F ila 356⁰F (-50 ila 180⁰C) gibi geniş bir sıcaklık aralığında etkili bir şekilde çalışır. Silikon kauçuk, hem düşük sıcaklıklara hem de ısıya karşı direnci nedeniyle önde gelen bir seçimdir. Malzemenin yüksek yağlayıcı emiciliği, sürtünmeyi ve aşınmayı en aza indirir. Bu yağ keçeleri genellikle krank mili keçeleri olarak kullanılır. Silikon, hidrolize karşı zayıf bir dirence sahiptir ve oksitlenmiş veya hipoid yağlarda kullanılmamalıdır.
 • NS. Florokarbon Kauçuk (FKM) – Viton®'un Chemours (eski adıyla Dupont™) ticari adı altında yaygın olarak bilinir ve kimyasallara karşı en iyi direnci ve yüksek sıcaklıklara karşı üstün performansı sunar.

 

 

yağkeçesi

8. o-ring nedir ? Nerelerde ve neden kullanılır ?

 

Bilseniz de bilmeseniz de, yaşamınız boyunca muhtemelen sayısız o-ring ile karşılaşmışsınızdır. Arabalardan kameralara kadar, bu küçük halka şeklindeki parçalar anında unutulabilir ancak sonsuz derecede kullanışlıdır. Yeni makineler, daha iyi ürünler ve daha güvenli çalışma ortamları geliştirmemize olanak tanıyan, muhtemelen makine mühendisliğinde bugüne kadarki en büyük devrimlerden biridir. Peki o-ringler ne için kullanılır ve neden bu kadar popülerler? Hadi bulalım.

oring-nbr-epdm-fkm-viton-ffkm-kalrez-vitril-fiyatlari-cesitleri-01

O-ringler ,  onları birçok hassas mühendislik cihazının önemli bir bileşeni yapan bazı şaşırtıcı özelliklere sahiptir. Kesit üzerine baskı uygulandığında orijinal şekline dönmeye yönelik doğal eğilimleri, güçlü bir sızdırmazlığı mümkün kılmak için en ekonomik ve güvenilir yöntemlerden biri oldukları anlamına gelir.

O-ringlerin bu kadar yaygın olarak kullanılmasının bir diğer nedeni, yapılabilecekleri çok çeşitli malzemelerdir. O-ringlerin çoğu, bir tür elastik polimer olan elastomerlerden yapılır, ancak bu elastomerlerin her biri farklı güç, zayıflık ve toleranslara sahip çok çeşitli mevcuttur. O-ringlerin hedeflendiği uygulama, hangi tür malzemenin en uygun olduğunu belirleyecektir, örneğin:

 • Yüksek ve düşük sıcaklıklar : Silikon ve florosilikon, -100°C'ye kadar düşük sıcaklıklarla baş edebilir. Çok yüksek sıcaklıklar için FFKM, 316°C'ye kadar çalışır
 • Kimyasal uyumluluk : FKM/FPM olarak da bilinen Viton™ O-ring birçok kimyasala dayanıklıdır ve yüksek sıcaklıklarda da çalışır
 • Sıcak su ve buhar : Etilen propilen O-ring (EPDM) buhar ve sıcak suyun yanı sıra alkol, güçlü alkaliler ve otomotiv uygulamalarında bulunan sıvılara karşı dayanıklıdır.
 • Gres ve hidrolik  sıvılar : Nitril O-ring olarak da bilinen Buna-No oring, çevresinde çok fazla gres veya hidrolik sıvısı olan yerlerde kullanmak en iyisidir.

Gördüğünüz gibi, aklınıza gelebilecek hemen hemen her uygulama için, o ortamı kaldırabilecek bir o ring olacaktır. Bu, evde bulunan cihazlardan imalatta ve hatta uzay mekiğinde kullanılan devasa makinelere kadar çok çeşitli uygulamalarda faydalı oldukları anlamına gelir!

oring-nbr-epdm-fkm-viton-ffkm-kalrez-vitril-fiyatlari-cesitleri-02

O-ringler, aksi takdirde bir sıvının veya gazın kaçmasına izin verebilecek bir yolu kapatmak için kullanılır. O ring, yerlerine sabitlemek için bir oluğa yerleştirilir ve daha sonra iki yüzey arasında sıkıştırılır. O ringi sıktığınızda, hareket etmesi için daha fazla boşluk kalmaz ve sızdırmaz hale getirmeye çalıştığınız sıvı veya gazın yolunu tıkar.

Sistem basınç altına girdiğinde, o-ring, çok yüksek veya düşük basınçlarda bile mükemmel bir sızdırmazlık sağlayarak oluğun karşı duvarına doğru sıkılır. O ringlerin yapıldığı malzemeler (elastomerler) doğal olarak yaylıdır ve orijinal şekillerine geri dönme arzusuna sahiptirler, bu nedenle basınç sona erdiğinde orijinal konumlarına geri dönerler, bir sonraki döngü için sızdırmazlığı ve hazırlığı korurlar.

Özetle ve o ringler ne için kullanılır sorusuna cevap vermek için, bir sıvı veya gazda sızdırmazlık sağlamak için kullanılırlar ve sağlam, güvenilir bir sızdırmazlık sağlamanın en etkili yoludur.

 

O ringler, sıvıların ve gazların serbestçe hareket etmesini önlemede çok iyi olduğu için, özellikle aşırı sıcaklık veya basıncın iş başında olduğu mekanik parçalarda ve işlemlerde bunları sıklıkla bulacaksınız. Hemen hemen kesinlikle akla gelen bazı uygulamalar motorları, kazanları, buzdolaplarını ve kompresörleri içerebilir. Ancak o ringlerin oldukça şaşırtıcı yerlerde de bulunur; Örneğin:

 • Tüplü teçhizat: Tüplü teçhizattaki  O ringler, solunum cihazının hayat kurtaran bir bileşenidir. Her dalıştan önce dalgıç, hava tankının boynundaki o halkayı kontrol ederek iyi bir sızdırmazlık sağlayacağından ve regülatörlerine deniz suyu değil hava ileteceğinden emin olacaktır.
 • Diş implantları : Diş implantlarında, hastanın ağrı veya enfeksiyon yaşamaması için sıvının implanttan uzak tutulması gerekir. Bunu yapmak için, mükemmel bir sızdırmazlık oluşturan ve yeni dişi güvende tutan biyomedikal bir silikon o-ring kullanırlar.
 • Paintballing : Paintball tabancaları, şüphelenmeyen düşmanlara boya kürecikleri atmak için basınçlı hava kullanır. Havayı kapalı tutmak ve güçlü bir atış sağlamak için tabanca boyunca o ringler kullanılır.
 •